OKAP

Identifikace projektu

Název projektu:               Odborné, kariérové a polytechnické vzdělávání v MSK (OKAP)

Číslo projektu:                  CZ.02.3.68/0.0/0.0/16_034/0008507

Zapojení v projektu

Střední škola automobilní v Krnově je partnerem projektu.

Realizované aktivity:

• KA Zvyšování kvality absolventů středních odborných škol
    • o1 Vytvoření, obnovení a dovybavení odborných učeben, laboratoří a dílen
    • o3 Vzdělávání učitelů
    • o5 Regionální oborová centra
    • o6 Sdílení zkušeností na pracovištích zaměstnavatelů
    • o7 Zavádění prvků duálního vzdělávání
    • o9 Odborné exkurze žáků SŠ podle oborů vzdělávání
    • o10 Přednášky odborníků z praxe ve školách

V rámci této aktivity bude nakoupeno zařízení s cílem inovovat výuku žáků se zaměřením na nové progresivní materiály na bázi svařování hliníku a jeho slitiny a nerezových CrNi. Jedná se o svařovací metodu 141 TIG a pulzní svařování v metodě 135. Současně také proběhne jednání o doplnění školních vzdělávacích programů jednotlivých oborů. Tato vybavení nejsou momentálně na škole k dispozici. V rámci pořízení budou probíhat jednotlivá odborná školení s cílem zvýšit kvalifikovanost a odbornou připravenost učitelů odborného výcviku a praktického vyučování.

• KA Podpora polytechnického vzdělávání
    • p1 Vytvoření, obnovení a dovybavení odborných učeben, laboratoří a dílen, s cílem podpory polytechniky
    • p3 Spolupráce ze ZŠ, příp. MŠ - sdílení učeben/dílen/laboratoří
    • p4 Dovednostní workshopy  s cílem podpořit polytechnické vzdělávání,  ve spolupráci se zaměstnavateli
    • p5 Projektové dny/výjezdy žáků
    • p6 Odborné technické kroužky pro žáky SŠ

V rámci této klíčové aktivity bude rozšířena spolupráce se ZŠ a MŠ v oblasti podpory polytechnického vzdělávání v předmětu Pracovní činnosti na pracovištích SŠ a realizaci workshopů zaměřených na budoucí pracovní profese ve spolupráci se zaměstnavateli.

Pro žáky SŠ jsou připraveny kroužky robotiky a elektroniky.

• KA Podpora kariérového poradenství
    • k1 Vznik Centra kariérového poradenství
    • k4 Práce se žáky s cílem motivace ke studiu a snížení předčasného odchodu ze vzdělávání

V oblasti kariérového poradenství vznikne na škole Centrum kariérového poradenství. Hlavním úkolem centra bude práce s žáky s cílem motivace ke studiu a snížení předčasného odchodu ze vzdělávání.

• KA Rozvoj výuky cizích jazyků
    • j2 Prezentiáda
    • j3 Den ve firmách
    • j4 Kroužky cizího jazyka

V oblasti rozvoje cizího jazyka se zaměříme na rozvíjení odborného jazyka ve spolupráci s odborníky z praxe. Dojde také k propojení výuky cizího jazyka s výukou odborných strojírenských předmětů, např. exkurzemi ve firmách v anglickém jazyce nebo realizací přehlídek prezentací s automobilní tématikou.

• KA Podpora čtenářské a matematické gramotnosti
    • g3 Gramotnostní podpora k vyrovnání úrovně žáků
    • g4 Podpora aktivit žákovského studijního klubu v rámci neformálního vzdělávání

V rámci této aktivity budou realizovány kroužky se zaměřením na čtenářskou a matematickou gramotnost, vznikne Žákovský studijní klub s knihovnou a studovnou.

Seznam spolupracujících ZŠ a MŠ

• Základní škola Krnov, Janáčkovo náměstí 1970/17, okres Bruntál, příspěvková organizace
  • Základní škola Krnov, Žižkova 572/3, okres Bruntál, příspěvková organizace
  • Základní škola a Mateřská škola Lichnov, Lichnov č. 46, okres Bruntál, příspěvková organizace