Erasmus +


Erasmus+ Vídeň 2018


 

Neděle 11. 11. 2018

Skupina žáků Střední školy automobilní Krnov odjíždí na svou další, v pořadí již pátou zahraniční stáž v rámci projektu Erasmus+, tentokrát do hlavního města Rakouska do Vídně. Zahraniční stáže se účastní celkem 12 žáků oborů Mechanik opravář motorových vozidel a Mechanizace a služby – doprava a servisní služby. K zaměření žáků přihlédli organizátoři při výběru jednotlivých pracovišť, na kterých má odborná část stáže probíhat.
Vše začalo v neděli na Sv. Martina přesun z Krnova do Vídně autobusem. Odjížděli jsme brzy ráno dle naplánovaného odjezdu. Ve Vídni, na místě pobytu jsme byli již krátce před 14 hodinou, kde jsme se ubytovali v Heine Apartments v centru města, nedaleko známého Prátru, kam také směřovali první kroky v osobním volnu žáků po jejich ubytování, jelikož je vždy zapotřebí důkladně prozkoumat blízké okolí.

Petr Kelemen, vedoucí učitel praktického vyučování

 

Pondělí 12. 11. 2018

V pondělí se uskutečnilo oficiální zahájení pracovního pobytu, kterého se zúčastnili zástupci společnosti Austria Training. Průvodcem prvním pracovním setkáním byl hlavní koordinátor za společnost Austria Training a jeho tři milé kolegyně. Během setkání všechny účastníky seznámili s významem pracovních pobytů v rámci projektu Erasmus+, dále s městem Vídní, s orientaci v dopravě po městě, s organizaci pracovního dne na pracovištích a dalšími potřebnými informacemi pro náš třítýdenní pobyt. Poté čekalo žáky vyplnění prvních dokumentů a zodpovězení jejich dotazů. Byli jsme mile překvapeni, jak rychle se naši žáci zapojili do konverzace v cizím jazyce a jak jim to hezky šlo. Po tomto úvodu se žáci za doprovodu svých rakouských hostitelů rozjeli na pracovní místa. Všichni jsme se sešli až ve večerních hodinách a vyslechli si první dojmy a hodnocení účastníků. 

Petr Kelemen, vedoucí učitel praktického vyučování

 

Úterý 13. 11. 2018

Pro mnohé žáky první cesta MHD a pracovní den v neznámém prostředí, kterého se všichni zhostili na výtečnou. Bylo znát, že z některých konečně opadly obavy z neznámého prostředí a byla z nich cítit i hrdost, jak vše napoprvé a samostatně dokázali zvládnout. Rovněž přijetí na pracovištích ze strany žáků bylo hodnoceno jako vřelé a velice přátelské. Pro pedagogický doprovod je důležitým poznáním, že se ve Vídni zatím všem účastníkům líbí a jsou spokojeni a pevně doufají, že jim spokojenost vydrží až do konce zahraniční stáže.

Petr Kelemen, vedoucí učitel praktického vyučování

 

Středa 14. 11. – Pátek 16. 11. 2018

Účastníci dojíždí pravidelně na svá pracoviště a plní své pracovní povinnosti dle stanoveného programu. Po svém návratu si užívají posledních krásných podzimních dnů v centru Vídně, protože meteorologové na následující týden slibují první sníh. Večer pak společně sedí nad evaluační zprávou a píší svá hodnocení zahraniční stáže. Myslíme si, že nadcházející dva dny volna odpočinku, budou pro všechny zasloužené. V servisech slyšíme na žáky jen kladné ohlasy, což nás může jen těšit.

Petr Kelemen, vedoucí učitel praktického vyučování

 

Sobota 17. 11. 2018

První volný den jsme věnovali poznávání nádherné rakouské metropole, kde se vše pomalu připravuje na předvánoční dobu. Po setmění ulice začínají svítit víc než obvykle, vzduch je prosycen vůní punče, který se vaří na každičkém rohu stánkaři, začínají nabízet první vánoční zboží a prostor kolem stánků se začíná plnit turisty. Večer se pak věnoval společenským hrám i návštěvě sportovního utkání na vídeňském stadionu.

Petr Kelemen, vedoucí učitel praktického vyučováníNeděle 18. 11. 2018

Nedělní den byl organizován pořádající organizací. Čekala nás rovněž prohlídka Vídně, tentokrát s výkladem mladičkého průvodce od Vídeňské opery. Velice brzy našel s našimi žáky společnou řeč a záhy nestíhal odpovídat na zvědavé otázky účastníků stáže. Svého úkolu se ale zhostil na výbornou a všichni se těší na druhou akci, která má proběhnout další víkend. Pozdní odpoledne a zbytek dne jsme trávili již víceméně na ubytovně, protože šlo o první den ve Vídni, kdy nám počasí příliš nepřálo.

Petr Kelemen, vedoucí učitel praktického vyučováníNeděle 25. 11. 2018

Posíláme pozdravy z Vídně. V sobotu jsme vstávali trošku později, protože jsme potřebovali dohnat spánkový deficit, popř. si užít tichého nicnedělání. Po snídani a zároveň po obědě jsme vyrazili do muzea války – Heeresgeschichtliches museum, nedaleko Belvederu, který jsme také navštívili a zde obdivovali krásnou zahradu, stavbu zámku a také jsme ochutnali něco málo z nabídky vánočních trhů. V muzeu jsme si prohlédli nejen vojenské dopravní prostředky, různé dobové vojenské kostýmy, ale dozvěděli jsme se i spoustu informací o rakouské armádě. A protože jsme toho ještě neměli dost, rozhodli jsme se, že společně navštívíme obchodní centrum Wien Mitte. Místní doprava je pro nás zdarma, takže jsme předali velení žákům a nechali se jimi vést. Vedli si opravdu zkušeně, ale chybička se přeci jen vloudila, tak jsme si prošli kousek Vídně po svých. Nakonec jsme „obchoďák“ našli, ale do zavírací doby nám zbývala už jen hodina, snad na další nákupy bude více času. Dnes máme v plánu zámek Schonbrunn, jen aby nám nezačalo pršet.

Mgr. Šárka Sukupová, zástupkyně ředitelky školy pro teoretické vyučování

 

Neděle 25. 11. 2018

 v tento den jsme všichni společně navštívili zámek Schönbrunn. Již při vystupování z metra jsme pochopili, že na zámek se hrnou davy lidí. Naštěstí jsme měli rezervované vstupenky, takže naše čekání na vstup do zámku bylo minimální. Všichni jsme byli obdarování audiotechnikou v českém jazyce, takže jsme všemu porozuměli. Náš okruh „Imperial Tour“ zahrnovala asi 20 překrásných pokojů. Seznámili jsme se nejen s jejich vybavením a účelem, pro který byl každý pokoj zřízen, ale i s historií habsburské monarchie. Prohlídka byl tak úžasná, že nám na jejím konci bylo líto, že ještě nepokračuje dál. Neopomněli jsme si prohlédnout i překrásnou zámeckou zahradu, někteří z nás vyběhli až na její samotný vrchol. Po té jsme se přemístili metrem na Stephanplatz, aby nám neušla prohlídka nádherného Stephandomu. Náš nedělní výlet po památkách Vídně jsme ukončili u Vídeňské státní opery a galerie Albertiny.

Mgr. Šárka Sukupová, zástupkyně ředitelky školy pro teoretické vyučování

Mgr. Aušrele Povilaityte, vyučující anglického jazyka